معدنی ,اکتشاف ,حوزه ,اکتشافات ,صورت ,هزار ,هزار کیلومتر ,صورت گرفته ,وزیر صنعت، ,سازمان انرژی ,ذخائر معدنی ,هزار کیلومتر اکتشاف

نعمت‌زاده خبر داد

تاريخ 1395/09/21 ساعت 15:00

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تمایل ایران برای مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی، از ارسال قانون اصلاح معادن به هیات دولت جهت تسهیل ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه با ایجاد زیرساخت‌های قانونی خبر داد.

 

محمدرضا نعمت‌زاده امروز (یکشنبه) در مراسم افتتاحیه رسمی دومین اجلاس معدن و صنایع معدنی که در سالن مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد، با اشاره به وضعیت ذخائر معدنی ایران گفت: امروز حدود ۴۸ میلیارد تن ذخیره اثبات شده معدنی در ایران وجود دارد که قطعا رقم واقعی ما بیش از اینها خواهد بود. تاکنون عمده اکتشافات صورت گرفته سطحی بوده و با کارهایی که در حوزه اکتشافات معدنی درحال انجام است، اکتشافات را عمیق‌تر خواهیم کرد.

وی با تشریح وضعیت محصولات معدنی موجود، اظهار کرد: با وجود عملیات‌های ژئوفیزیک‌های انجام شده و اکتشافاتی که صورت گرفته به ذخائر معدنی کشور افزوده خواهد شد و هم‌اکنون حدود ۳۰ میلیارد تن از ۴۸ میلیارد تن ذکر شده مصالح ساختمانی شامل آهن، گچ و امثال اینها بوده و ۱.۸ میلیارد تن نیز متعلق به سنگ‌های ساختمانی است. همچنین دیگر ذخائر معدنی کشور شامل محصولات استراتژیک مانند ۲.۸ میلیارد تن سنگ آهن می‌شود که به تازگی در طی اکتشافات صورت گرفته حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تن نیز به این ظرفیت اضافه شده و نقاط امیدبخشی نیز در اکتشافات شرق کشور مشاهده شده که به این حجم خواهد افزود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در تشریح موضوع اکتشافات معدنی، عنوان کرد: هم‌اکنون برنامه اکتشافی از شمال خراسان رضوی تا دریای عمان در دست اجراست که تا عمق ۲۰ کیلومتری اکتشاف خواهد شد و نتایج آن را در اختیار سرمایه‌گذاران و فعالان این حوزه قرار خواهیم داد.

نعمت‌زاده ادامه داد: اقدامات بسیار خوبی در حوزه اکتشاف صورت گرفته است اما برای ما هنوز رضایت‌بخش نیست. حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر خط اکتشاف هوایی در سال ۱۳۹۲ صورت گرفته است و ۴۸۰ کیلومتر دیگر نیز از سال ۱۳۹۳ تا به حال اکتشاف شده است که می‌توان گفت از ابتدای دولت این ۶۰۰ هزار کیلومتر توانسته است اطلاعات خوب و مناسبی را از وضعیت سرزمینی در اختیار ما بگذارد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در نظر داریم سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار کیلومتر اکتشاف انجام دهیم تا زمانی که مطمئن شویم توانسته‌ایم کل سرزمین را بشناسیم. در عین حال سازمان نقشه‌برداری نیز برای ترسیم نقشه یک بیست‌وپنج هزارم توافق کرده است که این نقشه‌ها برای توسعه فعالیت‌های معدنی استفاده خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تاکنون اکتشافات در اختیار سازمان زمین‌شناسی بوده است، تصریح کرد: از سال ۱۳۹۲ معادل ۱۱۷ پهنه اکتشافی آزاد شد که شامل ۴۰۰ هزار کیلومترمربع می‌شود و ۳۰۰ هزار کیلومتر آن هم‌اکنون واگذار شده و بخش عمده‌ای از آن در اختیار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در بخش‌های غیربرخوردار مانند سیستان‌وبلوچستان، کرمان، اردبیل و آذربایجان قرار دارد که بتوانیم در حوزه اکتشاف کار را سریع‌تر و با بهره‌وری بالاتر پیش ببریم.

توافق با سازمان انرژی اتمی برای اکتشاف مناطق دارای رادیواکتیو

نعمت‌زاده با اشاره به توافق این وزارتخانه با سازمان انرژی اتمی در حوزه اکتشاف، اظهار کرد: بعد از سال‌ها با سازمان انرژی اتمی توافق شد تا بتوانیم در مناطقی که به خاطر وجود عناصر رادیواکتیو، فعالیت‌های معدنی متوقف شده بود برای کشف و استخراج ذخائری که به جز عناصر رادیواکتیو در آن مناطق وجود دارد به فعالیت اکتشافی بپردازیم و حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر اکتشاف در آن صورت پذیرد.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت ایجاد ارزش افزوده در حوزه معدن، گفت: سال‌هاست که صادرات محصولات معدنی به صورت خام انجام می‌شود و این انتقادی است که بر حوزه معدن وارد است.

منبع:ایسنا

منبع اصلی مطلب : اخذ کارت بازرگانی و عضویت
برچسب ها : معدنی ,اکتشاف ,حوزه ,اکتشافات ,صورت ,هزار ,هزار کیلومتر ,صورت گرفته ,وزیر صنعت، ,سازمان انرژی ,ذخائر معدنی ,هزار کیلومتر اکتشاف
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در معادن برداشته می‌شود